Moderátor: Kolumbán Sándor (egyetemi adjunktus, BBTE Matematika és Informatika Kar)
Tódor Imre (egyetemi adjunktus, Sapientia EMTE Tanárképző Intézet / igazgató, PedPsi Kutatóközpont)
– Előadásunk fő kérdése az, hogy a digitalizáció (esetünkben a digitális oktatás) megerősíti vagy enyhíti a már fennálló nemzetközi (globális), helyi (lokális) és társadalmi egyenlőtlenségeket. Kutatásunkban a pedagógusok digitális kompetenciaszintjét vizsgáltuk és azt találtuk, hogy az olyan társadalmi háttérváltozókkal áll szoros összefüggésben, mint a pedagógus neme, életkora, szakmában eltöltött évek száma, munkahely helyszíne, szakmai előmenetele.
Molnár Szilárd (szakmai vezető, CédrusNet Kecskemét Program)
– Az idősödő társadalmak kihívása olyan horizontális témává válik, mint a fenntarthatóság, a digitalizáció, az automatizáció, a klímavédelem. Minden szektornak, minden társadalmi alrendszernek reflektálnia kell erre a problémára. A társadalmak demográfiai trendjei miatt ennek a korosztálynak a kihívásai lesznek a meghatározók a következő évtizedekben.
50 év felett is érdemes új karriert építeni, új szakmát tanulni, de ehhez ki kell alakítani azokat a szolgáltatásokat, azokat az új üzeneteket, amik ezt a tudatos építkezést támogatják a szenior korosztályon belül. Meg kell változtatni a közgondolkodást idősödésről, meg kell ismertetni az aktív idősödés új eszközeit, az információs társadalom, a digitalizáció ebben betöltött lehetőségeit. Ez számos lehetőséget ad olyan társadalmi innovációk fejlesztésére, amelyek javítják az idősödő társadalom foglalkoztatási mutatót, illetve segítik az idősödő nemzedékben rejlő tudásra és tapasztalatokra támaszkodó új munkaerőpiaci eszközök fejlesztését. A kecskeméti idősödésügyi program ezt tette az elmúlt három évben, így idén elnyertük Magyarországon a 2021. évi Társadalmi Innovációja Díjat, ami lehetőséget nyújt arra, hogy az előadásban röviden bemutassam a program legfőbb újításait, elmúlt évi eredményeit a digitalizáció terén.
Pető Mária (fizikus, tanár, megbízott vezető, Kovászna megyei Kiválósági Központ)
– Szakköri munka, de tanórai munka során is adódik alkalom a Hold, a Napfoltok vagy valamelyik csillag mozgásának az elemzésére. Erre kiváló lehetőséget nyújtanak a különböző mozgáselemzésre készült appok, de a diákok által készített asztrofotók is.
Pálfi Kinga (projektmenedzser, Exarlabs)
16:00-16:40: Kávészünet